Styrelse Business Region Göteborg

Business Region Göteborgs styrelse är politiskt sammansatt och speglar de finansiella insatserna från kommunerna. Styrelsen består av sex ledamöter som representerar Göteborgs Stad och tre representanter valda av Göteborgsregionens kommunalförbund, GR.

  • Johan Büser (S), ordförande
    johan.buser@politiker.goteborg.se
  • Derya Tumayer (MP), förste vice ordförande 
    derya.tumayer@politiker.goteborg.se 

  • Anders Sundberg (M), andre vice ordförande
    anders.sundberg@politiker.goteborg.se

  • Håkan Eriksson (V), ledamot
    hakan.eriksson@politiker.goteborg.se

  • Bengt-Åke Harrysson (D), ledamot
    bengt.ake.harrysson@politiker.goteborg.se

  • Angelica Teiffel (S), ledamot
    angelica.teiffel@politiker.goteborg.se

  • Stefan Gustafsson (S)*, ledamot
    stefan.gustafsson@molndal.se

  • Marith Hesse (M)*, ledamot
    marith.hesse@partille.se

  • Peter Arvidsson (SD)*, ledamot
    peter.arvidsson@politiker.harryda.se

Suppleanter
  • Jack Rolka (S)
    jack.rolka@politiker.goteborg.se

  • Stefan Persson (M)
    stefan.persson@politiker.goteborg.se

  • Bengt Forsling (S) *
    bengt.forsling@politiker.goteborg.se

*Nomineras av Göteborgs regions kommunalförbunds valberedning.