Hoppa till huvudinnehåll
En del av Göteborgs Stad i samarbete med regionen
Drönarbild över centrala Göteborg och kanalen

Gothenburg Green City Zone

I Gothenburg Green City Zone utvecklar vi tillsammans nya idéer och lösningar för framtidens hållbara transportsystem – och testar dem direkt i verkligheten. Målet är att göra hela Göteborg till en Green City Zone. Och lösningarna ska kunna skalas upp och tas ut i hela världen. 

Möjligheternas zon

Egentligen är det ganska enkelt. Vi behöver ställa om till ett utsläppsfritt transportsystem för en hållbar framtid. Inte bara i Göteborg, utan i hela världen. Frågan är bara hur. Lösningen ligger i att jobba tillsammans: näringsliv, akademi, politik och samhällsaktörer. Och just det gör vi i Göteborg.  

Här utvecklar vi tillsammans nya idéer för framtidens transportsystem – och testar lösningarna direkt i verkligheten. Målet är att göra hela Göteborg till en Green City Zone. Så fort det bara går. Men det slutar inte där. Vi ser att lösningarna ska kunna skalas upp och tas ut i hela Sverige och vidare ut i världen. 

Drönarfoto över centrala göteborg

Går det att ställa om till utsläppsfri trafik i en storstad som växer och där fossildrivna transporter levererar nästan allt idag? Vi vet att det är möjligt, men inte exakt hur det ska gå till. Därför satsar vi på Gothenburg Green City Zone.

Tre personer har möte

Samarbete leder till innovation

Göteborg har något andra städer inte har. Vi har en unik tradition av samarbete mellan företag, akademi och andra samhällsaktörer som gemensamt driver utvecklingen i regionen framåt. Det har inte bara gjort Göteborgsregionen till Sveriges ledande innovationskluster. Dessutom har Göteborg fått EU:s ”Mission Label” och valts ut till en av 100 klimatneutrala och smarta städer som ska vara föregångare och visa vägen för omställningen i Europa.

Men vi behöver accelerera omställningen ännu mer, och en viktig del är övergången till ett utsläppsfritt och effektivt transportsystem. Där spelar du en viktig roll. För omställningen kan bara ske om vi jobbar tillsammans. 

En del av Gothenburg Green City Zone

Detta projekt är en del av initiativet Gothenburg Green City Zone. I Gothenburg Green City Zone utvecklar vi tillsammans nya idéer och lösningar för framtidens hållbara transportsystem – och testar dem direkt i verkligheten. Målet är att göra hela Göteborg till en Green City Zone. Och lösningarna ska kunna skalas upp och tas ut i hela världen. 

Bild
Elbilsladdning Business Region Göteborg

Personbilar som energilager

Läs mer om projektet
Bild
Trådlös laddning av taxibilar i Göteborg

Trådlös laddning av taxibilar

Läs mer om projektet
Bild
regionala-godshubbar-business-region-göteborg.jpg

Regionala godshubbar

Läs mer om projektet
Bild
Publikfest på Götaplatsen

Klimatsmarta evenemang

Läs mer om projektet
Bild
Elektrifierad bil Business Region Göteborg

Elektrifierade godstransporter (Projektet är avslutat)

Läs mer om projektet
Bild på tre personer i ett möte

Har du en idé? Vi hjälper dig!

Dina idéer och ditt engagemang är avgörande för att vi ska lyckas med omställningen till ett hållbart transportsystem. Och vi finns här för att hjälpa dig. 

Vill du hitta andra att samarbeta med, partners som kan vara med att utveckla dina idéer, pröva dina tankar tillsammans med andra som drivs av innovation och lust att skapa nya lösningar? Vi hjälper dig att komma vidare och få kontakt med andra aktörer. Tillsammans skapar vi Gothenburg Green City Zone!  

Drönarbild över centrala Göteborg och kanalen

Gothenburg Green City Zone – ett initiativ med många aktörer

Initiativtagare till Gothenburg Green City Zone är Göteborg Stad genom Business Region Göteborg, Volvo Cars och RISE Research Institutes of Sweden. Dessutom finns en lång rad partners som är med och utvecklar initiativet inom flera områden. 

Har du en fråga eller vill bli kontaktad?

Har du en fråga om Gothenburg Green City Zone?