Hoppa till huvudinnehåll
En del av Göteborgs Stad i samarbete med regionen

AI-styrelsen hjälper Albin hålla kursen

När Albin Larsson deltog i workshopserien Driva blev det tydligt att vissa delar av företagandet behövde mer uppmärksamhet. De fyra områdena i serien blev sedan startpunkten för en egen digital AI-styrelse – ett verktyg som hjälper honom att hålla riktning i företaget. Nu fortsätter han i Driva för att ta arbetet vidare.

Porträtt på Albin Larsson

Albin Larsson har arbetat som art director sedan 2007 och är van vid kreativ problemlösning. Han har arbetat på flera byråer i Göteborg och driver sedan 2020 det egna företaget Albin Larsson AB, där han arbetar som senior art director, framför allt med idéer och kommunikationskoncept.

AI har samtidigt blivit en naturlig del av hans arbete. Vid sidan av konsultuppdragen föreläser han om kreativitet och AI för kreativa team och marknadsavdelningar, med fokus på vad tekniken kan möjliggöra, snarare än vad den kan ersätta.

– Det intressanta är: vad kan vi göra nu som vi inte kunde göra innan? Kan vi börja bryta helt ny mark? säger Albin.

Fick syn på nya utvecklingsområden

I mars 2025 deltog Albin i workshopserien Driva. Då hade han varit egenföretagare i flera år och verksamheten fungerade bra. Samtidigt såg han en utmaning i konsultmodellen, där perioder med full beläggning kunde följas av betydligt lugnare perioder.

Mycket av försäljningen hade byggt på det nätverk han fått med sig från reklambranschen. Under workshopserien, som behandlar affärsmodell, försäljning, ekonomi och marknadsföring, fick han nya perspektiv på hur han kunde utveckla företaget. Inte minst genom konkreta verktyg och ett mer strukturerat sätt att arbeta med försäljningen.

– Den stora grejen för mig var att det blev en ögonöppnare inom nästan vartenda område. Men försäljningsdelen var nog det tydligaste. Där kände jag: ”Just det, här finns mycket att ta tag i.”

Även marknadsföringen väckte nya tankar, trots att det är Albins egen profession. Det blev en påminnelse om att det är skillnad på att ha kunskapen och att faktiskt omsätta den i det egna företaget.

– Där vet jag ju mycket om hur man ska göra. Men jag insåg också att det faktiskt måste göras.

Läs mer om Driva – stöd för dig som vill utveckla ditt företag

Fyra områden blev en digital styrelse

Med workshopseriens fyra områden som utgångspunkt började en tanke ta form: hur kunde han hålla de viktiga frågorna i företaget levande även när kunduppdragen tog det mesta av tiden? Eftersom Albin sedan tidigare arbetade aktivt med AI blev lösningen en egen digital styrelse.

Han byggde AI-agenter med utgångspunkt i områdena från Driva: affärsmodell, försäljning, ekonomi och marknadsföring.

– Inspirationen kom direkt från Driva. De här områdena kändes som vettiga saker att ha koll på och fördjupa sig i.

För att styrelsen skulle bli användbar lade Albin mycket tid på att ge den rätt information om företaget. Agenterna ställde i sin tur motfrågor när underlaget inte räckte, vilket också fick honom själv att tänka igenom verksamheten mer systematiskt.

I dag använder han styrelsen för både övergripande och konkreta frågor. Framför allt hjälper den honom att inte tappa arbetet med det egna företaget när kunduppdragen tar mycket tid.

Fortsätter utvecklingen i Driva

Trots den digitala styrelsen såg Albin ett tydligt värde i att fortsätta i Driva när erbjudandet fick sitt nya upplägg. AI kan vara ett kraftfullt bollplank, men ersätter inte mötet med andra människor.

– AI-styrelsen är ett jättebra stöd, men jag skulle absolut inte vilja bara gå in där. Det är jätteviktigt att träffa människor.

Albin ser fortsättningen som en möjlighet att arbeta vidare med de frågor som väcktes under workshopserien – inte minst affärsmodellen och försäljningen.

– Man är inte i mål direkt. Nu när man har börjat jobba med frågorna och kommit en bit på vägen har man också mer att diskutera: ”Vad tror ni om det här?” Det ska bli väldigt intressant att fortsätta det snacket.

Han hoppas också få praktiskt stöd från rådgivarna, nya infallsvinklar genom tematräffarna och möjlighet att bygga vidare på kontakten med andra företagare. För Albin finns ett särskilt värde i att kunna prata med personer som själva befinner sig i en liknande situation.

– Många av mina vänner är anställda och det är svårt för dem att relatera till vissa av de frågor man själv går och tänker på hela tiden. Det är väldigt intressant att prata med folk som är i samma situation.

Anders Rasmusson är företagsrådgivare på Business Region Göteborg och arbetar med Driva. I det fortsatta upplägget är han en av de rådgivare som Albin kan bolla frågor om företagets utveckling med.

– Albin är ett bra exempel på vad vi vill att Driva ska ge. Workshopserien satte igång ett arbete som han sedan har tagit vidare på sitt eget sätt. Nu kan vi fortsätta följa utvecklingen, vara ett bollplank och hjälpa honom att komma vidare i de frågor som är viktigast för hans företag.

Anmäl ditt intresse för Driva

Albins råd till dig som vill utforska AI i företaget

Albin har arbetat aktivt med AI i flera år och menar att det viktigaste är att faktiskt börja använda tekniken och lära sig vad den fungerar bra till.

  • Våga testa

    Det är svårt att veta på förhand vad AI kommer att vara riktigt bra på. Experimentera och bygg erfarenhet genom att använda verktygen.
  • Lär dig hur tekniken fungerar

    AI fungerar inte som traditionell programvara. Ju mer du arbetar med den, desto bättre känsla får du för vilka uppgifter den kan hjälpa dig med.
  • Släpp det som inte fungerar

    Alla experiment blir inte bra, och det är okej. Testa något annat i stället för att fastna i en idé som inte håller.

Läs mer om Driva – stöd för dig som vill utveckla ditt företag

Kom i kontakt med Albin på LinkedIn

Upptäck mer på albinlarsson.se