Alecta Fastigheter är Årets Uppstickare 2025
Genom sitt arbete bevisar Alecta Fastigheter att cirkulärt byggande är både möjligt och lönsamt. – Det känns fantastiskt roligt att Alecta Fastigheters projekt Vi på Hörnet lyfts upp som årets uppstickare! Det är ett fint kvitto på att vårt arbete de senaste åren burit frukt, samtidigt som vi kunnat visa att återbruk faktiskt är bra både ur klimatmässig och ekonomisk synpunkt, säger Magnus Källgren.
Alecta Fastigheter har tilldelats utmärkelsen Årets Uppstickare 2025 när priset delades ut av Handslag för cirkulärt byggande tidigare i år. Utmärkelsen går till aktörer som driver förändring och visar vägen för branschens omställning. För Alecta Fastigheter är erkännandet ett resultat av flera års målmedvetet arbete för att integrera cirkulära arbetssätt i byggprojekt, med BÅT-modellen som vägledande princip och projektet Vi På Hörnet som tydlig demonstration av vad cirkularitet kan åstadkomma.
BÅT-modellen
När 60-talsfastigheterna på Folkungagatan 16 och 18 i Göteborg, som nu fått namnet Vi på hörnet, behövde renoveras tog Alecta Fastigheter det aktiva valet att satsa på återbruk i stället för att riva och bygga nytt. Det har resulterat i en betydligt lägre klimatpåverkan än om de skulle köpt in allt material och installationer nytt. Men gammalt betyder inte sämre.
Alecta Fastigheter har tagit fram en modell för ett arbetssätt som de kallar BÅT-modellen. Modellen fungerar som ett styrande ramverk för cirkulär ombyggnation och innebär att de vid varje projekt i första hand Bevarar, i andra hand Återbrukar och i tredje hand Tillför material – och då alltid med cirkulära och hållbara material som förstahandsval.
I Vi På Hörnet har modellen fungerat som en kompass för allt från planering till genomförande och skapat ett unikt kunderbjudande med stor lärdomspotential.
– En modell eller ett arbetssätt ska förenkla en process eller ett arbete, inte tvärt om. Här har BÅT-modellen verkligen skapat en yta där vi alla, fastighetsägare, arkitekter, konsulter och hantverkare har kunnat mötas. Dessutom blir målet tydligt, samtidigt som man får en prioritering på köpet, säger Magnus Källgren.
Genom att kombinera hållbarhetsstrategin med strukturerade arbetssätt har Alecta Fastigheter också tagit initiativ i frågor som mellanlagring av material och digital spårbarhet – aktiviteter som skapar helt nya möjligheter på marknaden och visar att cirkularitet kräver både innovation och samverkan.
Slagit hål på myten om olönsamt återbruk
I Vi På Hörnet har Alecta Fastigheter visat att återbruk inte bara är tekniskt möjligt, utan också affärsmässigt klokt. Traditionella ombyggnationer genererar i snitt 150 kg CO₂e per kvadratmeter, men genom att arbeta konsekvent med BÅT-modellen landade klimatpåverkan här på endast 32 kg CO₂e, vilket innebär en minskning med 80 procent.
– Att vi så tydligt kunnat visa att återbruk är ekonomiskt hållbart, inte bara ekologiskt, har verkligen förändrat spelplanen för framtiden. Att nyttja det vi har är således det mest hållbara vi kan göra, oavsett utvärderingsparameter. Det har verkligen blivit den stora lärdomen, och kanske även snackisen, fortsätter han.
Resultatet blev dessutom en fastighet där återbruket inte bara minskat klimatpåverkan utan även skapat en attraktivitet som lyft marknadshyran i området och ökat intäkterna.
Lärdomar för framtiden
Vi På Hörnet visar att återbruk kräver samverkan, flexibilitet och en tydlig målbild genom hela processen. Det handlar inte om att processen blir dyrare – utan om att den blir annorlunda. Samtidigt har projektet skapat en stark känsla av yrkesstolthet bland de som deltagit.
– Ett projekt är i grunden samverkan, och detta projekt har krävt mer samverkan än vad vi kanske var vana vid. Men det är i dialogen, i mötena mellan personer och professioner som magin uppstår. Att även våra hantverkare betytt så mycket för resultatet och lösningarna är extra roligt. Med detta projekt kommer hantverksskickligheten i fokus igen, det handlar mindre om montering och mer om renovering i ordets rätta betydelse, säger Magnus Källgren.
Det framgångsrika resultatet i det här projektet har gjort att fokus på hållbarhet, långsiktighet och cirkularitet har blivit centralt även när man jobbar med kommande utvecklingsprojekt.
– I Vi på Hörnet var det den innovativa projektidén som förflyttade både vår egen och kanske branschens syn på återbruk. Det innovativa är nu det nya arbetssättet, och BÅT-modellen rullas nu ut inom organisationen. Som man brukar säga, detta är inte slutet, utan endast början på en förändringsresa, avslutar han.
Motivering från Handslag för cirkulärt byggande
Alecta Fastigheter tilldelas utmärkelsen Årets Uppstickare för att de som ungt bolag visat ett modigt klimatledarskap och satt cirkularitet och återbruk i fokus. Med bolagets hållbarhetsstrategi i ryggen har de under året tagit fram ett återbruksprogram och BÅT-modellen, som omsatts i handling i projektet Vi På Hörnet. Genom samverkan och lärande har de visat att cirkulärt byggande, minskad klimatpåverkan och ett fint slutresultat går att kombinera – samtidigt som de driver utveckling inom områden som mellanlagring och digital spårbarhet.