Möbeldesigner från Göteborg mot den globala marknaden
Hur tar man sig ut på den globala marknaden som ung, svensk designer? Möt den folkloristiska industridesignern, VD:n och grundaren av Sloydlab, Matilda Hunyadi, en ung kreatör i början av sin exportresa som har siktet i skyn och hela världen i sin hand.
Matilda Hunyadi är grundare och VD för Sloydlab, ett möbelvarumärke som hon själv beskriver som svensk midsommar – tradition, samtid, blommor, mystik och berusning. Matilda är utbildad industridesigner med en kandidat från Ingvar Kamprad Designcentrum vid Lunds universitet och en master från Konstfack i Stockholm. Efter studierna jobbade hon inhouse som produktdesigner inom olika branscher. Men tanken på att starta eget fanns alltid där. Och så plötsligt stod planeterna rätt.
– Jag har alltid velat starta eget. Efter min föräldraledighet 2016 kom ett perfekt läge, vi blev varslade och jag bestämde mig för att köra, berättar Matilda. Det första året satt Matilda på Brewhouse Inkubator där hon fick stöd och hjälp att utveckla sin affärsidé tillsammans med andra drivna entreprenörer och innovatörer.
– Jag behövde bestämma fokus. Skulle jag vara frilans och öppna studio? Eller skulle jag bygga varumärke och starta egen produktion? Jag bestämde mig för att börja med att formulera min idé och sätta min identitet för att sedan börja producera.
Början på exportresan och vägen framåt
2017 lanserades Sloydlab med en serie lampor som första kollektion. För att nå ut med sina produkter, skapa kontakter och hitta samarbetspartners började Matilda ställa ut på skandinaviska möbel-och designmässor. 2018 besökte hon en mässa i Finland och det var på den vägen hon hittade sin produktionspartner.
– Jag stod bredvid en estländsk tjej som satte mig i kontakt med sitt produktionscentrum i Estland och de blev min produktionspartner. Besöken på mässorna gav avkastning och Sloydlabs fösta export gick via återförsäljare till Tyskland, Österrike och Danmark. Nästa export kom via Möbelmässan i Stockholm och då skickade Matilda hela lastpallar till Israel.
Ny plattform och hela världen i sin hand
Men 2020 kom pandemin.
– När pandemin kom gick luften ur mig först. Jag kunde inte längre resa och det ledde till att jag började intensifiera mitt arbete med Sloydlabs Instagramkonto.
Snart började Matilda förstå hur hon kunde använda Instagram som verktyg och hon började nätverka alltmer genom plattformen. I stället för att lägga pengar på mässor använde hon dem till att marknadsföra sitt varumärke på Instagram.
– Jag började med sponsring och ju mer jag var inne och nosade på det desto tydligare blev det vilken min målgrupp faktiskt var – och att den inte bara finns i Skandinavien.
Följarskaran ökade och det började trilla in förfrågningar från både privatpersoner och projekt inom offentlig miljö.
– Instagram blev en stor ögonöppnare. Det är otroligt häftigt att gå in en vanlig fredagskväll och skriva till någon på andra sidan jorden som har ett genuint intresse. Plötsligt hade jag hela världen i min hand.
Hjälp av världens största affärsnätverk
Från att ha vänt sig främst till privatpersoner i Skandinavien insåg Matilda att hon behövde skifta fokus till att tänka mer globalt på den internationella marknaden.
2021 kom Matilda i kontakt med Business Region Göteborg och världens största affärsnätverk Enterprise Europe Network (EEN). Nätverket som består av 3000 experter i 67 länder hjälpte Matilda med allt ifrån företagsanpassad rådgivning, sökning av internationella affärskontakter och CE-märkning till matchmaking och att boka företagsmöten med potentiella partners, leverantörer och distributörer för Sloydlab.
Anki Gustafsson, företagsrådgivare på Business Region Göteborg är en av dem som hjälpt Matilda på vägen.
– Vi diskuterat kring olika marknader, vilka aspekter som är viktiga för Matilda och hur vi kan stötta med de kontakter och nätverk vi har inom EEN. Det är en resa i sig att kunna tillgodogöra sig de expertstöd som finns tillgängliga, och kunna prioritera och hamna rätt i sin företagsresa. Jag hoppas vi får vara med och följa den resan fortsättningsvis med Sloydlab, säger Anki.
Matilda ser värdet av att ha helt nätverk av experter att höra av sig till.
– Det är jättebra att få de här kontakterna och ta del av all den här kompetensen. Det är också otroligt värdefullt att ha personer att bolla sina tankar och idéer med, som stöttar en, ser potentialen i det man gör och bekräftar att man är på rätt spår, säger Matilda.
Fina utmärkelser och uppmärksamhet
Matilda har fått en hel del uppmärksamhet de senaste åren. Hon blev Årets Formvisare Svensk form i Väst 2021 och 2022 vann hon Ung Svensk Form och blev stipendiat för Svenskt Trä och IKEA. Sloydlab lanserade också nyligen en stol, Bacatus som fick utmärkelsen Årets möbel på ELLE Deco Design Awards 2023.
Med förfrågningar från bland annat New York, Paris och Amsterdam har Matilda siktet inställt på att hitta agenter som kan hjälpa henne ut på den internationella marknaden.

Vi på Business Region Göteborg önskar Matilda stort lycka till!
Vill du också ta nästa steg i din internationella expansion? Kontakta våra företagsrådgivare och läs mer
3 tips till företag som ska börja exportera
- Ta hjälp av experter!
Det finns många aktörer som gärna hjälper företag med allt ifrån rådgivning, finansiering och regelverk till patentfrågor och nätverkande. Är ni i startgroparna av er exportresa är det extra värdefullt att ha någon utanför företaget att bolla idéer med. - Gör en marknadsanalys
Gör en marknadsanalys för att ta reda på vilka marknader just ni bör satsa på. Kanske har ni något specifikt med er produkt eller tjänst som gör vissa marknader enklare att ta sig in på? Kanske finns det länder som passar bra av andra anledningar? - Se över era resurser
Se över vilka resurser som krävs för att ni ska kunna satsa på att etablera er på en ny marknad. Hur många anställda kommer att behövas och var i företaget finns resurserna? Ha tålamod och fundera på om lokal närvaro krävs på en ny marknad.
Läs artikeln i sin helhet på Exportcenter Väst hemsida