Hoppa till huvudinnehåll
En del av Göteborgs Stad i samarbete med regionen

Hur mycket kan vi egentligen återbruka?

Hur mycket av det vi river skulle faktiskt kunna återbrukas? Genom att återbruka byggprodukter kan vi både minska klimatpåverkan och spara på naturens resurser. Samtidigt har vi idag dålig koll på tillgången av byggprodukter som faktiskt finns att återbruka.
jun 2026
12:00 13:00
Online
Till anmälan
Hur mycket kan vi egentligen återbruka?

En möjlig informationskälla är rivningslov, men dagens data är ofta bristfällig och svår att använda. I en forskningsstudie om återbrukspotential i rivningar har skillnaden mellan rapporterade och uppskattade produktmängder i rivningslov undersökts. Resultaten visar att redan små justeringar i hur material inventeras, hur rivningslov hanteras och hur information delas kan göra stor skillnad.

Webbinariet ger en inblick i var dagens brister finns och vilka förändringar som kan bidra till att frigöra en större återbrukspotential.

Föreläsare: Filip Ericsson, doktorand, RISE

Välkommen med din anmälan!

Anmälan

Datum

Evenemanget börjar

The event ends on

12:00 - 13:00

Plats

Online

Adress

Zoom
Sista anmälningsdag:10 jun 2026
Information och anmälan
Manage cookie preferences